Internetda axborot xavfsizligi veb-sayt egalari jiddiy e'tibor berishlari kerak bo‘lgan asosiy masalalardan biridir. Tez o‘sib borayotgan kiber tahdidlar dunyosida ular ma'lumotlar sizib chiqishining oldini olish yoki o‘z resurslarini uchinchi shaxslar kirishidan qanday himoya qilishni aniq tushunishlari kerak.
SSL sertifikatlarini o‘rnatish veb-sayt xavfsizligi uchun zamonaviy standartga aylandi. Biroq, bunday himoya mexanizmi nisbatan yangi va ommaviy foydalanuvchi uchun qiyin. Keling, ushbu texnologiya nima ekanligini va veb-resurslardagi ma'lumotlar xavfsizligini qanday ta'minlashini aniqlaymiz.
SSL sertifikati nima?
Nima uchun saytga SSL sertifikati kerakligi haqidagi savolga o‘tishdan oldin, SSL protokolining o‘zi kontseptsiyasiga to‘xtalib o‘tish kerak. Bu tarmoq orqali ishonchli ma'lumotlarni uzatishni ta'minlaydigan kriptografik protokol. Bu foydalanuvchining brauzeri va resurs o‘rtasida xavfsiz ulanishni kafolatlaydi.
HTTP va HTTPS
HTTPS HTTP protokoli orqali uzatiladigan maʼlumotlar xavfsizligini sezilarli darajada yaxshiladi. Agar saytda SSL o‘rnatilgan bo‘lsa, u holda barcha ma'lumotlar HTTPS orqali uzatiladi - HTTP protokolining xavfsiz versiyasi. U foydalanuvchi ma'lumotlarini shifrlaydi va uni TCP transport protokoli orqali sayt egasiga yuboradi. Boshqacha qilib aytganda, foydalanuvchi tomonidan uzatiladigan barcha ma'lumotlar shifrlash yordamida uchinchi shaxslardan: operatorlar, Wi-Fi ma'murlari va provayderlari tomonidan yashiringan.
1
SSL protokoli qanday ishlaydi
Ma'lumki, barcha shifrlash usullari ma'lumotni shifrlash yoki o‘qishga yordam beruvchi kalitga asoslangan. SSL protokoli ikki turdagi kalitlarga ega assimetrik shifrdan foydalanadi:
Ommaviy. Bu aslida SSL sertifikati. U ma'lumotlarni shifrlaydi va foydalanuvchi ma'lumotlarini serverga uzatishda ishlatiladi. Masalan, tashrif buyuruvchi veb-saytga bank kartasi raqamini kiritadi va "To‘lash" tugmasini bosing.
Private. Serverdagi xabarni dekodlash uchun talab qilinadi. U ochiq kalitda bo‘lgani kabi ma'lumot bilan birga uzatilmaydi va har doim serverda qoladi.
Sayt bunday ulanishlar bilan ishlashi uchun uning egasiga SSL sertifikati kerak. Bu har bir platforma uchun individual bo‘lgan raqamli imzoning bir turi.
2
SSL sertifikati ichida nima bor
SSL sertifikati quyidagi muhim ma'lumotlarni o‘z ichiga olishi mumkin:
sertifikat o‘rnatilgan saytning domeni;
kompaniya egasining nomi;
mamlakat, kompaniya ro‘yxatdan o‘tgan shahar;
SSL sertifikatining amal qilish muddati;
Sertifikatlash organi haqida ma'lumot;
SSL seriya raqami;
SAN elementlari (ko‘p domenli SSL);
Ishonchli va ishonchsiz sertifikatlar.
SSL sertifikatlarining asosiy manbai ishonchli sertifikat organlari yoki sertifikat organlari (CA) hisoblanadi. Bular IT xizmatlari bozorida inkor etib bo‘lmaydigan vakolatga ega bo‘lgan va taniqli ochiq kriptografik kalitdan foydalanadigan tashkilotlardir. Brauzerlarda ularning ro‘yxatini odatda "Ishonchli ildiz sertifikatlash idoralari" bo‘limida topish mumkin.
Bunday markaz sertifikati bilan tasdiqlangan elektron raqamli imzo domen nomiga egalik qiluvchi kompaniyaning haqiqiyligini tasdiqlaydi va egasining maxfiy kalitdan qonuniy foydalanish huquqini belgilaydi. Bunday imzo ishonchli imzo deb ataladi.

ГлавнаяWikiОсновы SSL / FAQЧто такое сертификат SSL/TLS
Информационная безопасность в Сети - один из главных вопросов, которому владельцы сайтов должны уделять пристальное внимание. В мире стремительно растущих киберугроз они должны четко понимать, как предотвратить утечку данных или защитить свой ресурс от доступа к нему третьих лиц.
Установка SSL-сертификатов стала современным стандартом безопасности сайтов. Однако такой механизм защиты является относительно новым и сложным для массового пользователя. Давайте разберемся, что представляет собой эта технология и как она обеспечивает безопасность информации на веб-ресурсах.
Что такое сертификат SSL?
Прежде чем перейти к вопросу о том, зачем сайту нужен SSL-сертификат, стоит остановиться на концепции самого SSL-протокола. Это криптографический протокол, обеспечивающий надежную передачу данных по сети. Он является гарантией безопасного соединения между браузером пользователя и ресурсом.
HTTP против HTTPS
HTTPS значительно повысил безопасность данных, передаваемых по протоколу HTTP. Если на сайте установлен SSL, то все данные передаются по HTTPS - защищенной версии протокола HTTP. Он шифрует данные пользователя и пересылает их владельцу сайта по транспортному протоколу TCP. Другими словами, вся информация, передаваемая пользователем, скрывается с помощью шифрования от третьих лиц: операторов, администраторов Wi-Fi и провайдеров.
Что такое SSL-сертификат
Как работает протокол SSL
Как известно, в основе всех методов шифрования лежит ключ, который помогает зашифровать или прочитать информацию. Протокол SSL использует асимметричный шифр с двумя видами ключей:
Публичный. Это фактически сертификат SSL. Он шифрует данные и используется при передаче информации о пользователе на сервер. Например, посетитель вводит на сайте номер своей банковской карты и нажимает кнопку "Оплатить".
Private. Необходим для декодирования сообщения на сервере. Он не передается вместе с информацией, как в случае с открытым ключом, и всегда остается на сервере.
Чтобы сайт мог работать с такими соединениями, его владельцу необходим SSL-сертификат. Это своего рода цифровая подпись, которая индивидуальна для каждой платформы.
Что находится внутри SSL-сертификата
Сертификат SSL может содержать следующую важную информацию:
домен сайта, на котором установлен сертификат;
имя владельца компании;
страна, город регистрации компании;
Срок действия сертификата SSL;
Информация о центре сертификации;
Серийный номер SSL;
Элементы SAN (многодоменный SSL);
Доверенные и недоверенные сертификаты.
Основным источником SSL-сертификатов являются доверенные центры сертификации или центры сертификации (CA). Это организации, имеющие неоспоримый авторитет на рынке ИТ-услуг и использующие известный открытый криптографический ключ. В браузерах их список обычно можно найти в разделе "Доверенные корневые центры сертификации".
Цифровая подпись, заверенная сертификатом такого центра, является доказательством подлинности компании-владельца доменного имени и определяет право владельца на законное использование секретного ключа. Такая подпись называется доверенной.